U poslednje vreme se umesto izraza ‘’žrtva’’ za ljude i decu koji su bili izloženi bilo kom obliku nasilja, radije koristi izraz ‘’preživeli’’. Ovaj izraz baca svetlo na snažne i neporažene delove ličnosti osobe koja je pretrpela nasilje, fokusira se na snage a ne na teškoće. Pokazatelji da se osoba suočila sa teškim iskustvom i da je stekla kontrolu nad njim su i sublimacija kroz pomoć drugim žrtvama nasilja, umetnička dela, javno govorenje o nasilju, jer pored destruktivnosti nasilnih činova, njihovoj toksičnosti doprinosi i tišina i stigma koje se pojavljuju oko žrtve – preživelog. Psihobrlog je za vas izabrao deset ličnosti koje nisu pristale da ćute o svojim iskustvima, i koje tako posredno i neposredno pomažu i drugim žrtvama nasilja da shvate da nisu usamljene.
Christina je javno govorila, i pevala, o nasilju u porodici kome je prisustvovala i koje je obeležilo celo njeno detinjstvo. Njen otac je bio nasilan prema majci, i Christina je s majkom boravila u skloništu za žrtve nasilja. U decembru 2003. posetila je ponovo jedan ovakav centar da bi osnažila žene koje se bore sa ovim problemom. Njena pesma ‘’I’m okay’’ govori o ovom iskustvu, kao i pesma ‘’Fighter’’.
Na uzrastu od dvanaest godina, pevačica je doživela silovanje dok se vraćala iz škole, a o tome govori u nekim svojim pesmama, kao na primer ‘’Sullen girl’’. Fiona je rekla da je jedini razlog što je progovorila o tome to što nije želela da izgleda kao da se stidi zbog svog iskustva, ili da je iskustvo nešto čega se treba stideti. Kao dete, imala je opsesivno-kompulsivne tendencije, i išla na psihoterapiju.
Glumica koja je osvojila Oskara imala je slično iskustvo kao svedok porodičnog nasilja kao i Christina Aguilera. Otvoreno govori i o posledicama koje je to imalo na njene kasnije odnose sa muškarcima, ali i način na koji je to uspela da prevaziđe. “I saw my mother battered, and could not do anything to stop it – my father was tyrannical, lashing out at her for no reason. I felt the effects that had on our family — I’ve experienced what these women have gone through… I never had to run to a shelter, but I did choose the wrong partners. Not always good men. Luckily, in recent years, I have been smart enough to hit the door when violence even becomes a possibility. That is something I will not tolerate.’’
Tina Turner, poznata pevačica, bila je godinama u kontrolišućem braku sa Ikeom Turnerom, koji je jedno vreme bio i njen menadžer, tako da je kontrolisao sve aspekte njenog života. U to vreme, sama priča o nasilju muškarca nad ženom bila je još veći tabu nego danas. U biografskom filmu, What’s Love Got To Do With It, pevačica iznosi jezive detalje zajedničkog života sa Ikeom. Bili su u braku 16 godina pre nego što je Tina skupila hrabrost da ga napusti.
Šokantni ‘’slučaj’’ porodičnog nasilja izbio je 2009. kada je Chris Brown, tadašnji Rihannin partner, pretukao pevačicu i udario njenom glavom u prozor. Ona je o tome govorila otvoreno, a postoje i slike sa kojima je javnost upoznata. Međutim, uprkos tome bilo je ljudi koji su podržavali Chrisa Browna i navodili da je Rihanna ‘’izazvala svađu’’.
Whitney je bila u turbulentnom braku sa Bobbyjem Brownom, koji je svakako bio veoma disfunkcionalan. Pričalo se da Bobby tuče Whitney, ali je ona tvrdila da je u stvari obratno (!) i u jednom intervjuu izjavila: “Contrary to belief, I do the hitting, he doesn’t. He has never put his hands on me. We are crazy for one another. I mean crazy in love, love, love, love, love. When we’re fighting, it’s like that’s love for us. We’re fighting for our love.” Ova njena izjava, u svojoj šokantnosti, zapravo je primer ambivalencije koju žrtve nasilja osećaju prema zlostavljajućem partneru, kao i o čestom postojanju pozitivnih emocija čak i u destruktivnim vezama. Međutim, nekoliko godina kasnije Brown je uhapšen zbog toga što ju je pretukao, a par se konačno i razveo 2007.
Charlize Theron je primer poznate ličnosti koja o svojim teškim iskustvima jedva da i govori otvoreno, ali je našla način da sublimira svoja teška iskustva kroz pomoć drugima. Sada je ambasador mira pri Ujedinjenim nacijama. Kao dete, u Južnoj Africi, živela je sa ocem koji je bio alkoholičar i zlostavljao njenu majku. Majka je pucala u oca i ubila ga u samoodbrani kada je Charlize bila stara 15 godina. Charlize je takođe osnovala dva centra u Južnoj Africi za pomoć žrtvama silovanja u krizi, s obzirom na to da je u Južnoj Africi veoma prisutno nasilje u intimnim vezama. Takođe je učestvovala u V-Day Project Eve Ensler.
Bill Clinton, koji je nekada bio predsednik Sjedinjenih država to jest najmoćniji čovek sveta, odrastao je u okruženju punom porodičnog nasilja. Kada mu je bilo osam godina, Billova majka udala se za Rogera Clintona, koji je sudeći po Clintonovoj biografiji bio sklon alkoholu i izlivima besa. Navodno mu je Bill na uzrastu od 15 godina zapretio da nikada više ne sme taći njegovu majku i polubrata, što je za njega bio dramatičan momenat u razvoju, kako je sam kazao časopisu TIME.
Mary je takođe aktivista i zagovornica beskompromisne borbe protiv nasilja u porodici i prema ženama. Mary je tvrdila da je njen otac, koji je napustio porodicu kada je ona imala pet godina, bio nasilan prema majci, i otvorila je sklonište za zlostavljane žene u Njujorku. Interesantno je da se u jednom njujorškom klubu suprotstavila svom tadašnjem partner rečima ‘’What you’re going to do, Chris Brown me?’’ aludirajući na ono što se desilo Rihanni.
Poznati reper je bio žrtva vršnjačkog zlostavljanja, a imao je i turbulentan odnos sa majkom. U svojom pesmi koja je bila duet sa Rihannom, Love the way You lie, opisao je ‘’krug nasilja’’, česti interpersonalni obrazac u intimnim vezama, mada je po nekim teorijama ova pesma i nesvesno romantizirala neke aspekte odnosa u kome postoji nasilje.
Autor: Marica Stijepović